İştiraklerimiz

Faaliyet gösterdikleri coğrafyalarda başarılı çalışmalara imza atan Turkcell iştiraklerimizin konsolide gelirlerimize katkısı 2011 yılında %14'e ulaşmıştır

 

Azerbaycan: Azercell

Azercell 1996'da Azertel ve Azerbaycan Haberleşme Bakanlığı'nın ortak girişimi olarak kuruldu. Bugün Fintur, Azercell'de doğrudan ve dolaylı paylar göz önüne alındığında yaklaşık %51 oranında paya sahip. Artan fiyat rekabetine karşın, şirket kurulduğu ilk yıldan bu yana pazar liderliğini korumayı başardı.

Gücünü büyük ölçüde geniş kapsama alanı, güçlü şebekesi, kaliteli hizmeti, zengin ürün yelpazesi, son derece profesyonel personeli ve hissedarlarının desteğinden alan Azercell, abonelerinin tüm dünyada 153 ülkedeki 430 operatörün ağlarını kullanmasına olanak tanıyor. 2011 sonu itibarıyla yaklaşık 4,2 milyon abonesi bulunan Azercell, pazarda lider konumda.

Azercell'e 2 Kasım 2011'de İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nca 3G lisansı verildi. 3G hizmetleri ülkedeki 62 bölgede, %40-60 indirimli data kullanım ücretleri, görüntülü arama, 9 farklı ulusal ve uluslararası kanal içeren mobil televizyon özellikleriyle hayata geçirildi. Şirket ayrıca, Aralık 1999'da sınırlı sorumlu şirket olarak kurulan internet hizmet sağlayıcısı Azeronline'ın çoğunluk hissesini elinde bulunduruyor.